Saturday, March 19, 2016

Hayvan Çiftliği-Kitap (Gündem)


Şu zamanlarda bu kitabı okuduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.Resmen yakaladığım zamanlama gündeme nokta atışı oldu.Sömürgeci yönetim,ezilen çalışanlar,her şeye rağmen 3 maymunu oynayan cahil kesim.Günümüzdeki toplumlardan tek farkı burası bir Hayvan Çiftliği.

George Orwell romanını 1940'lardaki ''reel sosyalizm'' 'i eleştirmek amacıyla yazmış.Kitabın konusu her ne kadar basit olsa da anlamı olarak oldukça derin ve düşündürücü.

Bir ahır dolusu hayvan önderlerinin veda konuşmasından sonra kendilerini karın tokluğuna çalıştıran insanların sistemine karşı ayaklanmaya karar verir.Toplanırlar,örgütlenirler ve başlarındaki sömürgeci sistemi bir hamleyle devirirler.Daha sonra da devrimler yapmaya başlarlar bu devrimlerin ilki kendilerinin belirlediği 7 emirdir:

1. İki bacaklı canlılar bizim düşmanımızdır
2. Dört bacaklı canlılar dost ve mütefikimizdir.
3. Hayvanlar asla giyinmeyeceklerdir.
4. Hayvanlar asla yatakta yatmayacaklardır.
5. Hayvanlar asla içki içmeyeceklerdir.
6. Hayvanlar asla hayvanları öldürmeyeceklerdir.
7. Bütün hayvanlar eşittir.


Bütün hayvanlar başlangıçta bu kurallara harfiyen uymaya özen göstermiş göstermeyenleri cezalandırmıştır.Her şey güllük gülistanlık devam ederken çiftliğin içinde önderlik eden 2 domuzun (Snowball ve Napoleon) fikir çatışmaları sonucu bir bölünme,kargaşa yaşanır.İşte hikayenin vermek istediği mesajlarda bu bölünmeden,daha doğrusu Napoleon'un el koyduğu hükümdarlıktan sonra başlar.


Kitaptan anladıklarımı tek bir cümlede toparlarsam;

''Yönetim başına kim geçerse geçsin istediği tek bir şey vardır; güç,gerisi yalan.''Dipnot: Eğer bugün yaşananlara siz de hala anlam veremiyorsanız şu kitabı bir okuyun derim.


''Hepimize SABIR diliyorum.''8 comments:

 1. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 2. aynı görüşleri paylaşıyorum. ben de geçen hafta okudum, yazmıştım düşüncelerimi... senden de okumak iyi oldu, pekiştirdik valla :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sizin görüşlerinizi de okudum,hem fikir olmamıza sevindim :)

   Delete
 3. Okduklarinla birlikte gittikce gelismene cok seviniyorum. Hayvan çiftliğinden sonra hemencecik 1984'ü sonrasinda da Fahrenheit 451'i okumalisin. Ben bunlardan sonra bir de Kafka'dan dönüşümü okumuştum ben. Eğer seversen bir kac kitap daha onerebilirim. Distopya edebiyatına hoş geldin !

  ReplyDelete
  Replies
  1. Iki kere ben ben yazmak. Göndermedeb once okusam daha iyi olacak bundan sonra. :)

   Delete
  2. Hoşbulduk!Önerebilirsin hepsini okumaya çalışacağım;çünkü buna bayıldım ^^

   Delete
 4. Yeniden almak istiyorum o kitabı elime. Tam zamanı.

  ReplyDelete